Przepis na jajka wielkanocne

Przepis na jajka wielkanocne
Przepis na jajka wielkanocne

Jajka wielkanocne

W kulturze jajko oznacza zazwyczaj początek nowego życia czy odradzania się. Obok cukrowego baranka i chleba jest najważniejszym elementem koszyczka wielkanocnego. Zgodnie z tradycją Wielkanocną jajko jest symbolem zmartwychwstania i odrodzenia. Na Litwie ludzie wierzą, że jajko podzielone równo pomiędzy domowników zapewnia dostatek w domu. Co ciekawe taką symboliką posługiwali się już starożytni Egipcjanie! W kuchni, szczególnie polskiej jest nieodłącznym składnikiem wielu potraw.

Jajek można użyć na wiele różnych sposobów. Mogą stanowić zarówno składnik ciasta (np. babki wielkanocnej), dodatek do sałatki czy zupy (np. żurku czy barszczu białego) jak i również jako przekąska czy danie główne. Mogą być składnikiem wielu dań lub przekąsek: ciast, sałatek czy zup. Na polskich stołach niezwykle popularne są jajka z majonezem, posypane świeżym szczypiorkiem lub pietruszką. Jednak co raz większą popularność zyskują różne, niekiedy egzotyczne, propozycje na podanie jajek z farszem wariacje na temat jajek z farszem. Poniżej nasze sprawdzone sposoby na pyszne jajka faszerowane!

Jajka faszerowane pieczarkami:

Gotujemy jajka na twardo (9-10 minut we wrzącej wodzie), po czym obieramy je ze skorupek. Następnie kroimy je na pół i wydrążamy żółtko.  Nie wyrzucamy go, stanie się on podstawą naszego farszu. Rozdrabniamy żółtka widelcem, tak, aby utworzyły jednolitą masę. Pieczarki kroimy w drobną kostkę (możemy je lekko podsmażyć na maśle z rozmarynem) i wraz z posiekaną natką pietruszką dodajemy do żółtka. Całość mieszamy wraz z odrobiną majonezu i doprawiamy solą i pieprzem. Po wszystkim delikatnie nakładamy do wydrążonych, ugotowanych wcześniej białek. Tak przygotowane jajka możemy dodatkowo udekorować natką pietruszki!

Jajka z musem chrzanowym:

Jajka gotujemy na twardo, po ostygnięciu obieramy ze skorupki, kroimy na pół i rozdzielamy żółtka od białek. Następnie do żółtka dodajemy tarty chrzan (najlepiej łagodny) oraz serek śmietanowy. Mieszamy wszystko razem i przyprawiamy do smaku pieprzem i solą. Mus łyżeczką nakładamy na pozostałe białka i dekorujemy natką pietruszki!

Jajka z farszem łososiowym:

Podobnie jak poprzednio, gotujemy jajka na twardo, obieramy ze skorupki, a po przecięciu na pół - wydrążamy żółtka. Do rozdrobnionych żółtek dodajemy łososia posiekanego w bardzo drobną kostkę oraz dodajemy majonez i serek śmietanowy (może być również twarogowy). Wszystko razem mieszamy. Gotowy farsz nakładamy do wcześniej przygotowanych białek. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem oraz posiekanym koperkiem.